Cyberkruki

Strumień myśli o popkulturze

Gry Publicystyka

Rzeczy, które Forza Horizon 5 zrobi lepiej od swojej poprzedniczki

Moja miłość do Forzy Horizon 4 zdawała się z miesiąca na miesiąc słabnąć. I nie jest to nic dziwnego. Gram w czwórkę od premiery, co tydzień wracając do Forzathonów aby odblokować nowe samochody i dodatkowo, od czasu do czasu odpalając grę, aby po prostu pojeździć bez celu po Edynburgu. Kupiłem już wszystkie samochody, wygrałem wszystkie wyścigi, wbiłem arcymistrza w trybie rankingowym… Mogę spokojnie powiedzieć, że wycisnąłem z tej gry już wszystko. Dlatego cieszę się na samą myśl, że już w listopadzie zagram w kolejną odsłonę tej fenomenalnej serii. Co jednak usprawni Forza Horizon 5 względem poprzednika? Zapraszam was na przegląd nowości okiem weterana serii.

Większa i ciekawsza mapa

Jeśli tak samo jak ja spędziliście mnóstwo czasu na ulicach Wielkiej Brytanii czy też Australii, na pewno macie już dość tamtejszych terenów. Choć mapa piątego Horizona nie została jeszcze oficjalnie zaprezentowana, deweloperzy pokazali w trailerze wystarczająco, aby udowodnić jej ogromną różnorodność. Wulkan, mający być najwyższym punktem jaki kiedykolwiek pojawił się w serii (a przypominam, że zarówno dodatki do Horizona 3 jak i 4 wprowadzały bardzo wysokie wzniesienia), piękne miasteczko, pustynia, stadion… Czego chcieć więcej? W dodatku, ma ona być 1.5 raza większa od mapy “czwórki”. Niestety serii daleko jest jeszcze do Test Drivów, czy The Crew, ale należy pamiętać że Horizon 5 wyjdzie także na konsole 8 generacji. Pozostaje zatem cieszyć się z niewątpliwego upgradu. Warto tu także wspomnieć o Guanajuato.

Jest to miasto, w którym także odbywać będą się wyścigi. Oczywiście, podobnie jak w przypadku Edynburga, możemy spodziewać się pomniejszenia skali wirtualnego odpowiednika, ale… Widzicie te siatkę ulic? Coś pięknego! Od razu przypomina się kultowy NFS Carbon i jego kaniony.

Lepsza customizacja i otwierane dachy kabrioletów

Twórcy w swoim Q&A na stronie zapowiedzieli ponad 100 nowych felg, dodatkowe elementy tuningu, jak chociażby widoczne na trailerze bodykity ekipy Streethunterdesigns do Mitsubishi evo X i Chevroleta Corvette C8, możliwość malowania tarcz hamulcowych, a także więcej opcji tzw. tuningu mechanicznego. Dodatkowo, na trailerze uwieczniony został McLaren… Składający swój dach. W końcu!

Możliwość przekazywania znajomym prezentów

Jeśli posiadaliście w forzie jakieś rzadkie auto i chcieliście je przekazać znajomemu… Wiecie dobrze jak bolesne jest robienie tego za pomocą domu aukcyjnego, gdzie w każdej sekundzie “auction sniperzy” mogą podwędzić wasz pojazd. Na szczęście, w piątce będzie można zrobić to za pomocą bezpiecznej opcji prezentu.

W końcu jazda po “normalnej”.

Przez ostatnie kilka lat, w świecie festiwali Horizon przemierzałem ludy nieboże, barbażynskie, jakby to powiedział Kononowicz. Nareszcie to się zmieni – piątka przeniesie nas bowiem do kraju gdzie ruch jest prawostronny. VIVA MEXICO!

Nowe formuły zabawy

Przyznam szczerze – nie jestem fanem “niewyścigowej” części Horizonów. Wszystkie tryby wchodzące w skład serii Playground Games omijałem jak tylko mogłem – nie bawiła mnie bowiem wirtualna zabawa w berka czy kradzież flag przy użyciu samochodów. Jednakże… Nowe propozycje zabaw na stadionie, czy zaprezentowany na trailerze tryb piniaty wygląda całkiem przyjemnie i na pewno spróbuje się w nim pobawić. Natomiast fani trybów, o których wspomniałem wcześniej, na pewno nie mogą tego przegapić.

Nowy tryb pogody świetnie wzbogaci funkcję różnorodnych pór roku

Pory roku z Horizona 4 wracają. W trochę innej wersji, oczywiście, ponieważ Meksyk ma zupełnie inny klimat niż UK. Ucieszy to zapewne antyfanów zimy z czwórki, która drastycznie zmieniała odczucia z jazdy na cały tydzień grania. Jednakże, wraz ze starym systemem pór roku, do gry dodane zostaną ekstremalne warunki pogodowe, takie jak burze piaskowe. Zamiecie w Blizzard Mountain wyszły świetnie, nie mogę się więc doczekać aż wszystko w moim polu widzenia zrobi się beżowe od szalejącego żywiołu.

Tor wyścigowy i stadion

Mapa piątki ma posiadać prawdziwy tor wyścigowy, pozwalający nam przenieść nasze zmagania z ulic, na bardziej… Oficjalne terytorium. Dodajmy do tego nową funkcję eventlab, pozwalającą na tworzenie szalonych, customowych wyzwań i również ulokowany w świecie gry stadion, a otrzymamy bardzo smakowitą mieszankę dla każdego fana wyścigów.