Cyberkruki

Strumień myśli o popkulturze

Newsy

Projekt Starlink – Rewolucja internetu

Według danych Digital 2019, w naszym kraju dostęp do Internetu ma prawie 80%  polaków. Niektórym trudno jest wyobrazić świat bez niego. Przeciętny internauta w ciągu dnia spędzał 6,5h online. Zdarzają się jednak miejsca, w których dostępu do Internetu po prostu nie ma. Nie musimy się nawet wybierać w Alpy. Czasem wystarczy wsiąść do pociągu, żeby przekonać się, że na naszej trasie często jesteśmy poza zasięgiem. Czy jest możliwe stworzyć infrastrukturę, która pozwoli korzystać z internetu w każdej lokalizacji na Ziemi?

start rakiety Falcon 9, wynoszącj satelity Starlink

Nie ma rzeczy niemożliwych!

Już od 2019 roku Elon Musk sukcesywnie wysyła na ziemską orbitę satelity, które mają zapewnić nam Internet satelitarny. Do tej pory konstelacja Starlink liczy już prawie 500 satelitów, a do 2027 roku na orbicie ma się znaleźć w sumie 12 tys. takich obiektów. Satelity przemieszczają się w określonym porządku, przez co na nocnym niebie możemy odnaleźć „pociąg” jaskrawych obiektów. Dodatkowo urządzenia zostały wyposażone w system zapobiegający kolizji, który pozwoli wyminąć przeszkodę i wrócić na ustaloną orbitę. Trwałość satelity została zaprogramowana na 5 lat.  Po tym czasie system sam zacznie obniżać trajektorię, aż w końcu satelita spali się w atmosferze, a na jej miejsce zostanie wyniesiona nowy satelita.

Wizualizacja (Heavens-Above)

Obawy

Tam, gdzie pojawia się rewolucyjny pomysł, pojawiają się również głosy sprzeciwu. Projekt Starlink to punkt, w którym rozwój technologii napotyka opór nauki. Tym razem swoje obawy przedstawiają astronomowie, którzy uważają, że wysyłanie tak dużej liczby obiektów, które odbijają światło, będzie zakłócało wszelkie obserwacje. Stając naprzeciw tym argumentom, Elon Musk zaciemnił satelity, a pierwsze testy ciemnej wersji już trwają.

Śledź satelity

Szczegółowe informacje o najbliższych startach rakiety Falcon 9, która wynosi satelity na orbitę znajdziecie na stronie Heavens-Above. Znajduje się tam również wizualizacja na żywo wszystkich wyniesionych już Starlinków. Dodatkowo, na stronie projektu Starlink można zapisać się do testów, które ruszą już niedługo. Wystarczy podać swój mail i kod pocztowy.

Źdródła: Projekt Starlink, Mobirank, Nauka to lubię, Heavens-Above