Cyberkruki

Strumień myśli o popkulturze

Publicystyka

René Gościnny – urodziny ojca Asteriksa i Obeliksa

94 lata temu urodził się Rene Gościny. Francuski pisarz i scenarzysta polskiego pochodzenia, przez wielu uwielbiany za wkład w tworzeniu Przygód Asteriksa i Obeliksa. Jednak to tylko wierzchołek góry, którą napisał. Jest również twórcą Przygód Lucky Luke’a, Mikołajka. Odcisnął się także na kartach naszego lokalnego komiksu, ponieważ Kajko i Kokosz nie ukrywał inspiracji Gościnnym.

Przygody Galla Asteriksa

Pierwszy komiks z Asteriksem w roli głównej wydano w 1961 roku. Za scenariusz odpowiadał nasz solenizant – Rene, natomiast rysunki stworzył Albert Uderzo. Do dziś wydano ponad 40 zeszytów, w których możemy między innymi znaleźć historię złotego sierpa, zobaczyć, jak Obelix wpadł do kociołka, a nawet, jak dzielni Galowie ratują Panoramixa z rąk Gotów. Gościnny i Uderzo bardzo szybko przewidzieli, że Komiksy zostaną niebawem wyparte przez inne media. Film animowany Asterix Gall ukazał się już 6 lat po premierze pierwszego komiksu. Natomiast pierwszy aktorski film – Asteriks Kontra Cezar, nakręcono w 1999 roku.

W 1965 roku Asteriks doczekał się sztucznego satelity ze swoim imieniem, a podróżując po Małopolsce możemy natrafić na głaz, po którym biegnie trasa wspinaczkowa imienia słynnego gala. Ciekawe ile taki głaz może ważyć? Trzeba by spytać Gajusa Bonusa, chociaż teraz on ma tyle na głowie… Wcielenia Asteriksa

Od premiery filmu Asteriks i Obeliks: Misja Kleopatra, Galowie przeżywają swój Renésans. Dowcip sytuacyjny oraz odniesienia do współczesności są obecne już w oryginale. Polski dubbing jedynie dopracowuje gry słowne, aby były zrozumiane dla naszego odbiorcy. Każda ponadczasowa franczyza w dużej mierze żyje dzięki fanom, którzy nie zapominają o swoich ulubionych bohaterach. Na social mediach możemy znaleźć większe, czy mniejsze grupy zrzeszające miłośników Asteriksa i Obelixa, a najbardziej popularnymi są Skrybawka, oraz francuska Neurchi de Mission Cleopatre.

Warto też przypomnieć, że mimo śmierci obu stwórców Asteriksa i Obeliksa, marka nadal żyje, a już niebawem zobaczymy kolejny film aktorki, który przeniesie nas do Chin.